EN     TR

TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ

Trakya Belediyeler Birliği’nden Dış İlişkiler Atağı

19/01/2021

Yerel yönetimler için çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Trakya Belediyeler Birliği’nden bir atakta dış ilişkiler çalışmalarında geldi.

Trakya Belediyeler Birliği ve Bulgaristan Ram Trakya Belediyeler Birliği işbirliği çalışmalarına başladı.

Pandemi süreci nedeniyle uzun süredir bir araya gelemeyen Trakya Belediyeler Birliği ve Ram Trakya Belediyeler Birliği Birlik Başkanları Kadir Albayrak ve Stefan Nikolov Radev online toplantıda buluştu.

Trakya Belediyeler Birliği Müdürü Cemal Ogün Kürümoğlu ve Ram Trakya Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Prof. Ivan Varlyakov tarafından organize edilen toplantıda birlikler ve üye belediyeler arasında geliştirilecek işbirliği çalışmaları, ortak yürütülecek projeler, koordinasyon toplantıları ve benzer birçok konuda fikir alışverişinde bulunuldu.

“İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARIMIZIN ÇOĞALMASINI HEDEFLİYORUZ”

Trakya Belediyeler Birliği Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, online toplantıda yaptığı konuşmada, ikili ilişkilerin güçlendirilmesine vurgu yaptı. Başkan Albayrak, “Trakya Belediyeler Birliği olarak sizlerle aynı ortam da aynı odada toplantılarda bulunmak istiyoruz. Tüm dünya ülkelerinin ortak sorunu olan Kovid-19 sürecinin atlatılmasıyla birlikte yine eski günlerimize dönmek tek dileğimiz. Türkiye ve Bulgaristan birçok benzer kültürü olan ve değerleri sahip iki güzel ülke. Belediyelerimiz ve kentlerimizin gelişimi adına. Ortak toplantılar, proje paydaşlıkları gerçekleştirdik. Daha geriye gidecek olursak merhum kurucu başkanımız sayın Osman Tabak öncülüğün de de sizlerle bir araya gelmiştik. Pandemi sürecinin geride kalmasıyla yeni bir başlangıç yapacağız ve adeta yeni bir döneme başlamış olacağız. Şahsım ve üyelerimiz adına yüz yüze birlikteliklerimizin artmasını ikili ilişkilerimizin ve işbirliği çalışmalarımızın çoğalmasını umuyorum.” İfadelerini kullandı.

“TRAKYA ÇOK ÖNEMLİ POTANSİYELE SAHİP BİR BÖLGE”

Ram Trakya Belediyeler Birliği Başkanı ve Sliven Belediye Başkanı Stefan Nikolov Radev’de, konuşmasında, “Sizlerle tekrar diyalog halinde olmaktan çok mutluyum. Birliklerimiz ve bölgemizdeki belediyelerimiz arasında kardeşlik ilişkileri var. Daha önce birçok alanda çalışmalar yapıldı ve çok güzel sonuçlar alındı. Bölge olarak çok önemli bir potansiyele sahibiz. Belediyelerimizin ve kentlerimizin daha fazla gelişmesi ve kalkınması için işbirliği çalışmalarımızın artmasını diliyorum. Sizleri Sliven şehrimizde ağırlamak istiyoruz. Bu bizim için memnuniyet verici ve çok değerli.’’ İfadelerini kullandı.

AB Projeleri ve özellikle turizm konusunda girişimlerin ve çalışmaların arttırılması konusunda fikir birliğine varılan toplantıda her iki ülke ve yerel yönetimler adına oldukça iyi temennilerde bulunulduğu kaydedildi.