EN     TR

TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ

Trakya'da Bölgemiz Adına Bir İlk Gerçekleştirildi

20/10/2020

Trakya Belediyeler Birliği, bölgemiz ve yerel yönetimlerimiz adına Trakya’da bir ilki gerçekleştirdi.

Trakya Belediyeler Birliği tarafından, yerel yönetimlerin ve bölgenin gelişimi için başta Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olmak üzere Trakya’daki üniversitelerden Profesör, Doçent ve alanında Doktor akademisyenlerin katılımıyla bir Bilim Kurulu oluşturuldu.

Trakya Bölgesi özelinde, bölgedeki üniversiteler paydaşlığında, birliğe üyeliği bulunan belediyelerin ihtiyaç duyacakları proje alanları, uygulama örnekleri, yerel hizmet kalitesinin artırılması, küresel gelişmeler neticesinde ortaya çıkan yeni ihtiyaçların analizi, koordinasyon çalışmaları gibi benzer birçok konuda yerel hizmet kalitesine yönelik bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

GÜNÜN SONUNDA ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDECEĞİZ

Birlik Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Bilim Kurulu konusunda yaptığı bilgilendirmede; “Bugün üye belediyelerimizin hizmet kalitesini arttırmaya yönelik çok önemli bir gün. Bugün belki de yerel yönetimlerimizin hizmet kalitesine bölgedeki en önemli katkılardan birini sağladığımızı düşünüyorum. Bu projemiz sayesinde başta Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olmak üzere bölgedeki üniversitelerimizle gerçekleştirdiğimiz bilim kurulu projemizle birbirinden kıymetli akademisyenlerimiz çok önemli bilimsel çalışmalarını teorilerini ve fikirlerini yerel yönetimlerimizin hizmet kalitesini arttırmaya yönelik olarak hayata geçirecekleri bir uygulama alanı elde etmiş olacaklar. Birliğimize üye belediyelerimizin birbirinden kıymetli Profesör, Doçent ve alanında Doktor akademisyenlerimizden destek ve rehberlik bularak birçok alanda hizmet kalitelerini artıracaklar. Bu vesile ile üniversitelerimizin kentlerimiz ve belediyelerimizle olan entegrasyon ve etkileşimi de artacak ve Trakya Belediyeler Birliği’miz de bu önemli işe vesile olmuş olacak. Özetle günün sonunda hem bölgemiz, hem üniversitelerimiz hem de yerel yönetimlerimiz Trakya Belediyeler Birliğimizin koordinasyonuyla önemli kazanımlar elde etmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin de Bilim Kurulu’nda yer almaktan dolayı memnuniyetini ifade ederek, “Bizler Trakya Belediyeler Birliği öncülüğünde gerçekleştirilen bu organizasyonda yer almaktan ve belediyelerimize destek veriyor olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bölgemiz konum itibarı ile birliktelik oluşturulması gereken şehirlerden oluşuyor. Kıymetli başkanımız ve müdürümüz bizleri ziyaretinde bölgemizin ve Trakya Belediyeler Birliğinin vizyonundan ve planlamalarından bahsettiler ve biz çok etkilendik. Bölgemizdeki üniversitelerimizde görevli alanlarında uzman akademisyenlerin katılımıyla bilimsel bir kurul oluşturulmasına katkıda bulunduk. İlave olarak oluşturulacak tüm konularda her türlü desteğe hazırız. Burada çok kıymetli başkanlarımız ve bilim insanlarımızın oluşturduğu bir kurulumuz var. Bende bu kurulun bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bilim kurulunun bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ DE KATILACAK

Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi işbirliğinde başlatılan bilimsel çalışma programına Trakya Üniversitesinde görevli akademisyenler de katılım sağlıyor. Kırklareli Üniversitesinden de akademisyenlerin dâhil olacağı Bilim Kurulu bölgenin gelişimini kayda değer bir düzeye ulaştırmak adına çalışmalarda bulunacak.

BÖLGEYE VE BELEDİYELERE KATKILAR SAĞLANACAK

Trakya Belediyeler Birliği tarafından oluşturulan bilim kurulunda görev alan alanlarında uzman akademisyenler; “iktisadi kalkınma, yerel yönetimler, göç ve entegrasyon, teknoloji ve inovasyon ve yönetim ve organizasyon” konularında fikirlerini, önerilerini, projelerini ve alanlarında yapmış oldukları bilimsel çalışmalarıyla bölgeye ve belediyelere katkılar sağlayacak.

Trakya Belediyeler Birliği Bilim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Prof. Dr. Rasim YILMAZ – İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı

Dr. Öğretim Üyesi Ali Faruk AÇIKGÖZ – Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü

Prof. Dr. Ahmet ATAKİŞİ – Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Yüksek Okul Müdürü

Dr. Öğretim Üyesi Gökmen KANTAR – Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü

Dr. Öğretim Görevlisi Miray ÖZDEN – Öğretim Görevlisi

Prof. Dr. Ayşen SİNA – Tarih Bölüm Başkanı

Doç. Dr. Sezai ÖZTAŞ – Balkan Araştırmaları Merkezi Müdürü

Prof. Dr. Bülent EKER – Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Lokman Hakan TECER – Mühendislik Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Sezen ARAT – Ziraat Fakültesi Dekanı

Öğretim Görevlisi Barış KOCABIYIK – Öğretim Görevlisi

Dr. Öğretim Üyesi Özgür ÖZDEMİR – Trakya Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü

Prof. Dr. Ertuğrul Recep ERBAY – Malkara Meslek Yüksek Okulu Müdürü

Prof. Dr. Ahmet KUBAŞ – İşletme Bölüm Başkanı