EN     TR

TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ

TRAKYAKENT Genel Kurul Toplantısına Üst Düzey Katılım

22/07/2020

Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği TRAKYAKENT’in normal şartlarda Nisan ayı içerisinde yapılması gereken Olağan Genel Kurul Toplantısı, pandemi süreci nedeniyle 21 Temmuz 2020 Salı günü Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Covid-19 tedbirlerinin göz önünde bulundurulduğu meclis toplantısında üye belediye başkanları ve meclis üyeleri sosyal mesafe kuralına uygun şekilde yerlerini aldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TRAKYAKENT Birlik Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, üye belediyelere katkı anlamında ulusal ve uluslararası işbirliği çalışmalarına yoğunlaşacaklarını belirtti.

ZORLU SAĞLIK SÜRECİNDE HİZMET ÇABANIZ İÇİN TEBRİK EDİYORUM

Başkan Albayrak konuşmasında şu açıklamalara yer verdi. “Değerli belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz, Nisan ayında yapmamız gereken ancak tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 virüsü sebebiyle bugün icra edebildiğimiz Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği, TRAKYAKENT olağan genel kurul toplantımızı bugün (21.07.2020) gerçekleştiriyoruz.

Uzun bir aranın ardından bugün sizlerle bir araya gelmekten dolayı duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Tüm Belediye Başkanlarımı ve ekiplerini bu olumsuz ve zorlu sağlık sürecinde göstermiş oldukları gayretli çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

Ülkemizin de içinde bulunduğu bu zor günlerde yerel yönetimlere çok ciddi görevler düştü. Salgın hastalık ile mücadele etme konusunda halen hepimiz önemli sınavlar vermeye devam ediyoruz.

Bölgemizde pandemi sürecinin kontrol altına alınmasında en önemli unsurların başında yerel yönetimlerimizin vatandaş eksenli çalışmalarının geldiğini düşünüyorum. Bu kapsamda hizmetini aksatmadan sürdüren tüm belediyelerimizi bir kez daha kutluyorum.” dedi.

ÜYE BELEDİYELERİMİZE FAYDALI DOKUNUŞLARIMIZ OLACAK

Yerel yönetimlerin hizmet kalitelerini arttırmaya yönelik faaliyetlere yoğunlaşacaklarını ifade eden Başkan Albayrak; “Trakyakent Belediyeler Birliği olarak önümüzdeki süreçte ortaya koymayı hedeflediğimiz çalışmalar kapsamında; belediyeler arasındaki koordinasyon ve işbirliğine büyük önem vereceğiz.

Trakya’yı bir bütün olarak ele alıp, belediyeciliğin ve kentlerin kalkınmasına ve yerel yönetimlerin hizmet kalitelerini arttırmaya yönelik önemli faaliyetler gerçekleştirmeyi planladığımızı ifade etmek istiyorum.

Geleneksellikle yoğrulmuş yeni nesil belediyecilik anlayışıyla birliğimize üye tüm belediyelerimize oldukça faydalı dokunuşlarımız olacağının altını çizmek istiyorum.

Gerçekleştireceğimiz ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle yerel yönetimlerimizin yönetim vizyonlarına da önemli katkılar sunmayı hedefliyoruz. Değerli başkanlarım ve meclis üyelerimiz; özlediğimiz ve mesafelerin az olduğu günlerin yakın olması temennisiyle tekrar hepinize hoş geldiniz.” diyerek sözlerini noktaladı.

BİRLİĞİN İSMİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği genel kurulunda gündemi oluşturan maddeler görüşüldü. Birliğin 2019 yılı faaliyetlerini içeren Faaliyet Raporu oylanırken, 2019 yılına ait kesin hesaplar görüşülerek karara bağlandı.

Bir diğer gündem maddesinde, Birliğin ”Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği TRAKYAKENT” olan ismi önerilere göre sadeleştirildi ve “Trakya Belediyeler Birliği” şeklinde belirlenerek mecliste kabul edildi. Bunun beraberinde birliğe ait olan kurumsal amblemde de meclis kararı ile değişikliğe gidildi.

YENİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ

Toplantıda yapılan encümen üyeliği seçimi de kapalı oylama sistemi ile gerçekleştirildi. Yapılan seçimde, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca, Şarköy Belediyesi Meclis Üyesi Yasemin Çavuşoğlu ve Büyükçekmece Belediyesi Meclis Üyesi Coşkun Tanış birliğin yönetim kurulu üyeliklerine seçildiler.

Encümen üyeliği seçiminin ardından, Plan-Bütçe Komisyonu üyeleri de Birlik Meclisi tarafından açık oylama sistemi ile belirlendi. Buna göre, Çerkezköy Belediyesi Meclis Üyesi Serdar Ürkmez, Kapaklı Belediyesi Meclis Üyesi Feyzullah Yorulmaz, Kavaklı Belediyesi Meclis Üyesi Nejdet Pulat, Marmaraereğlisi Belediyesi Meclis Üyesi Bahattin Çavdar ve Vize Belediyesi Meclis Üyesi Cengiz Arda birliğin plan-bütçe komisyonunu oluşturdular.

KARAHALİL BELEDİYESİ BİRLİĞE ÜYE OLDU

Kırklareli İli Babaeski İlçesine bağlı Belde olan Karahalil Belediyesi daha önce gerçekleştirmiş oldukları meclis toplantısında Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği’ne üyelik kararı aldı. Buna göre, Birliğin meclis toplantısında Karahalil Belediyesi’nin üyelik talebi meclis üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edildi.

Toplantının kapanış bölümünde Birlik Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Karahalil Belediye Başkanı Aykut Yakut ve belirledikleri meclis üyelerine hayırlı olsun dileklerini iletirken, tüm üyelere toplantıya gösterdikleri ilgi ve üst düzey katılımları için teşekkür etti.

Başkan Albayrak, meclis toplantısında yönetim kurulu üyeliği ve plan-bütçe komisyonu üyeliğine seçilen belediye başkanlarına da hayırlı olsun temennisinde bulunarak, hizmetin siyaseti olmaz mantığı ile hareket edip Trakyakent Belediyeler Birliği yönetimi olarak tüm üye belediyelere her konuda eşit mesafede hizmet vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Başkan Albayrak ile birlikte bir önceki dönem yönetim kurulu üyesi Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş ve Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı da genel kurul da söz alarak, alınan kararların hayırlı olmasını dilediler ve encümen üyeliği ve plan- bütçe komisyonu üyeliğine seçilen belediye başkanlarını tebrik edip, başarı temennisinde bulundular.