EN     TR

TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ

Birlik Başkanı Kadir Albayrak, 23 Nisan Mesajı

28/07/2020

Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 100. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili mesaj yayınladı.


Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 100. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili mesaj yayınladı.

Başkan Albayrak mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ulusal egemenliğimizin, bağımsızlığımızın ve Cumhuriyet’imizin merkezi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 100. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramını kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Yurdumuzun dört bir yanının bilfiil işgal edildiği bir dönemde, Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 13 Nisan 1920 tarihinde kurulan TBMM, istiklal mücadelemizi yöneterek Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını sağlamış ve Cumhuriyet’i ilan etmiştir. Dünyadaki tek “Gazi Meclis” olma şerefine sahip olan TBMM, yasama faaliyetleriyle Türkiye Cumhuriyeti’ni, Atatürk’ün çizdiği yolda çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkma yolunda ilerleyen bir ülke haline getirmiştir.

En ideal yönetim şekli olan Cumhuriyet beraberinde demokrasi, hukuk devleti anlayışı, laiklik, kadın – erkek eşitliği, kalkınmayı da beraberinde getirmiş, ekonomi, bilim, teknoloji, eğitim ve sağlık başta olmak üzere pek çok alanda atılım gerçekleştirilmesinin önünü açmıştır.

Yurdumuzun kurtarıcısı ve Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu gün olan 23 Nisan’ı bayram ilan etmiş ve çocuklara armağan etmiştir. Fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür Cumhuriyet nesilleri olarak bize düşen en büyük görev vatanımıza sahip çıkmak, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatmak ve Atatürk ilke ve devrimlerini yeni nesillere en güzel şekilde anlatmaktır.

Milletçe, zor bir süreçten geçtiğimiz böyle bir dönemde 100. yıl kutlamalarının anlam ve önemine uygun bir şekilde, birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirilmesi en büyük temennimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle TBMM’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor ve bu anlamlı günü dünya çocuklarına armağan eden Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.”