EN     TR

TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ

Başkan Akgün, Kumburgaz ve Tepecik İçin Uyardı

//

Başkan Akgün, Kumburgaz ve Tepecik İçin Uyardı

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 5.8 şiddetindeki depremin ciddi bir uyarı olduğuna dikkat çekerek; önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesinden dönen imar planlarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.


Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 5.8 şiddetindeki depremin ciddi bir uyarı olduğuna dikkat çekerek; önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesinden dönen imar planlarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Akgün; “Büyükçekmece için iki kaygım var. Biri Kumburgaz sahili, ikincisi de Tepecik ve Türkoba. Kumburgaz sahilini çok daha fazla işleyeceğiz. Çünkü bilim insanlarının ortaya koymuş oldukları bilgiler Kumburgaz’a doğru uzanan fay hattı bölgesinde bir hassasiyet olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

“DAHA HIZLI ADIMLAR ATMAK ZORUNDAYIZ”

Başkan Akgün, Kumburgaz’a doğru uzanan fay hattı bölgesinde bir hassasiyet olduğunu belirterek; “Bunun ne şekilde tezahür edeceğini hiç kimse bilemez ama daha önce dediğimiz gibi Silivri önlerindeki Marmara çanağı üzerinde yoğun bir baskı var. Marmara çanağındaki fay hattı kırıldığı takdirde 7.2 ve üzerinde bir depremin meydana gelebileceği bütün dünya tarafından kabul edilmiştir. Bu hassasiyetleri bilerek büyük depreme çok daha hızlı adımlarla hazırlanmak zorundayız” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE KAMP KURACAĞIZ”

Önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden dönen imar planlarının bir an önce hayata geçmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Akgün; “Belediye meclisimizdeki her iki partinin Büyükşehir belediye meclisindeki meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir mesai harcayacağız. Öncelikle Büyükçekmece’yi ilgilendiren planları Büyükşehir meclisinden çıkartacağız. Celaliye, Kamiloba, Kumburgaz planları 6 yıldır Büyükşehir’de bekletiliyor. Hazırlıkların tamamı bitmiş meclise gelmiş, mecliste de kabul edilmiş ama geri çevrilmiştir. Bu saatten sonra hiç kimsenin siyaset yapma lüksü olamaz” dedi.

Tepecik merkezinin de riskli olduğunu belirten Akgün şöyle konuştu; “Tepecik ve Türkoba merkezdeki eskiden yapılmış bazı 4-5 katlı binalar da maalesef risk altında. Kumburgaz sahilinde yüksek katlı bloklardan bir tanesi ayakta kalamaz. Çözümü de Büyükçekmece Belediye meclisiyle Büyükşehir Belediye meclisindedir. Çalışmalar ve planlar bitmiş, meclislerin gruplarından geçmiş ama bazılarının keyfi yüzünden İstanbul’da 6 yıldan beri Celaliye, Kamiloba, Kumburgaz halkının gelişme hakkı ellerinden alınmıştır. İmar planlarıyla ilgili çalışma konusunda meclisimizin 2 grup başkanvekili ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi üyesi olan arkadaşlarımı da göreve davet ediyorum. Benimle, planlama müdürlüğümüzle ve teknik başkan yardımcısı Nuraydın Sak Bey’le beraber İstanbul’da Planlama Daire Başkanlığı’nda ve komisyonda görüşülerek behemehal insanımızın can ve mal güvenliği açısından büyük tehlike arz eden Tepecik merkezinin imar planı, Türkoba çayırlar bölgesinin imar planlarının yapılıp bir an önce çıkartılmalı. Celaliye, Kamiloba, Kumburgaz ve Güzelce’nın beklemekte olan planlarının meclisten tekrar geçip belediyemize intikali için birlikte Büyükşehir Belediyesinde kamp kuracağız.”