EN     TR

TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ

Trakya Belediyeler Birliği’nden Dış İlişkiler Adına Önemli Adım

13/01/2022

Trakya Belediyeler Birliği’nin Dış İlişkiler faaliyetleri kapsamında, Bulgaristan’daki Türkiye Cumhuriyeti Plovdiv (Filibe) Başkonsolosluğu’na ziyarette bulunuldu.

Düzenlenen ziyaret programında Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir ve Birlik Müdürü Cemal Ogün Kürümoğlu, Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü ile bir araya geldi.

Trakya Belediyeler Birliği heyeti, Başkonsolos ve konsolosluk yetkilileri arasında gerçekleştirilen toplantıda, Trakya Belediyeler Birliği’nin güncel programı olan kardeş şehir çalışmaları çerçevesinde, Bulgaristan’da yaşayan soydaşların çoğunlukta bulunduğu bölgelerdeki kentlerle kardeş belediye olunması yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.

Trakya Belediyeler Birliği ve Bulgaristan’ın Ram Trakya Belediyeler Birliği’nin kardeş kent eşleştirme çalışmaları ve devamında gerçekleştirilmesi planlanan işbirliği ve koordinasyon programlarında üstleneceği rol de masaya yatırıldı.

BAŞKAN KADİR ALBAYRAK’IN SELAMINI İLETTİLER

Trakya Belediyeler Birliği Müdürü Cemal Ogün Kürümoğlu, Birlik Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın da yakın zamanda kendileriyle bir araya gelmeyi planladığını belirterek selamlarını Başkonsolos Korhan Küngerü’ye iletti.

Kürümoğlu toplantıdaki konuşmasında, “Tüm dünyanın sağlık tehdidi altında olduğu bu zorlu dönemde Birlik Başkanımız Sayın Kadir Albayrak önderliğinde, koşullara uygun şekilde faaliyetlerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Trakya Belediyeler Birliği olarak ulusal ve uluslararası anlamda yoğun bir çalışma takvimimiz mevcut. Bölgemize, birliğimize ve belediyelerimize yarar sağlayacak her çalışmanın katılımcısı olabiliriz. Her türlü işbirliği ve fırsata açığız. Bölgemizin ve belediyelerimizin gelişimine destek olmak ve çalışmalarına katkıda bulunmak adına yurtdışındaki belediyelerle paydaş olarak önemli projelere imza atabileceğimizi düşünüyorum. Çok kıymetli yönetim kurulumuz ve üyelerimiz ile birlikte Trakya Belediyeler Birliği olarak Bölgemiz ve belediyelerimiz için güzel işler ortaya çıkarmayı planlıyoruz. Burada sizlerin de desteğinin bize güç katacağına inanıyorum. Bizlere sunacağınız eşgüdümlü çalışma olanakları ile belediyelerimizin ve buradaki belediyelerin iletişim ve etkileşimini artırmayı amaçlıyoruz. Nezaketiniz ve konukseverliğiniz izin çok teşekkür ediyorum.” dedi.

HER ANLAMDA DESTEĞE HAZIRIZ

Bulgaristan’ın Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü’de yapılan ziyaretin kendisini çok mutlu ettiğini, Türk heyeti olarak Trakya Belediyeler Birliği ekibini Bulgaristan’da ağırlamaktan fazlasıyla memnuniyet duyduğunu ifade ederek teşekkür etti.

Türkiye’den gelen uygun talep ve paydaşlık çalışmasına destek olabileceklerini söyleyen Küngerü, Türkiye gündemini, bölgesel ve yerel tüm çalışmaları da yakından takip ettiğini belirtti.

Küngerü ayrıca, Türk ekibine bu fırsatı sunan Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür ve selamlarını iletti.