EN     TR

TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ

Bulgaristan’daki Ekonomi Forumunda Trakya Rüzgârı

06/09/2021

Trakya Belediyeler Birliği, dış ilişkiler çalışmaları kapsamında önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Trakya Belediyeler Birliği, Ram Trakya Belediyeler Birliği ile Üyesi Chirpan (Çırpan) Belediyesi’nin daveti üzerine gittiği Bulgaristan’da düzenlenen ekonomi forumu ve bir dizi resmi organizasyonlarda yer aldı.

Çırpan Belediyesi ev sahipliğinde, Stara Zagora (Eski Zağra) şehrinde, “Chirpan 2021 Uluslararası Ekonomi Forumu” ve diğer resmi organizasyonlara, Trakya Belediyeler Birliği’ni temsilen Birlik Müdürü Ogün Kürümoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Şarköy Belediyesini temsilen Belediye Başkanı Alpay Var, Tekirdağ Ticaret Odası adına Başkan Cengiz Günay ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Bulgaristan Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Rositsa Kirova, Turizm Bakan Yardımcısı Maria Belkoleva, Çırpan Belediye Başkanı Ivaylo Kracholov, Ram Trakya Genel Sekreteri Ivan Varlyakov, Sırbistan, Belarus, ve Bulgaristan’dan belediye başkanları ve iş insanları katılım sağladı.

Bir Dizi Resmi Ziyaret Gerçekleştirildi

Bulgaristan Turizm Bakan Yardımcısı Maria Belkoleva, Meclis Başkan Yardımcısı Rositsa Kirova ve Çırpan Belediye Başkanı Ivaylo Kracholov, turizm, ticaret, ekonomi ve yerel yönetim faaliyetleri çerçevesinde Türkiye ile iyi ilişkiler kurmanın önemine vurgu yaptı.

Düzenlenen program dâhilinde, yerel yönetimlerin kentsel kalkınma ve dış ilişkilerdeki ve rolü, kurum ve kuruluşların temsilcileri ve sektörel bazda birçok alanda faaliyet gösteren iş insanlarıyla birlikte yatırım ve işbirliklerine bağlı konularda karşılıklı görüşme imkânı buldular.

Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında, yerel yönetimler ve ülkelerden gelen diğer temsilcilere yönelik Çırpan Belediyesi tarafından organize edilen toplantı ve belediyelere ziyaret programları gerçekleştirildi.

Uluslararası Ekonomi Forumu programı kapsamında, Çırpan Belediye Başkanı Ivaylo Kracholov kurum yetkililerine plaket takdim etti.

‘’Yerel Yönetimlerin Kalkınmaya Önemli Katkı Sağlayacağını Ümit Ediyorum’’

Forumda Trakya Belediyeler Birliği adına konuşma yapan Trakya Belediyeler Birliği Müdürü Ogün Kürümoğlu; “Öncelikle tüm dostlarımıza ve katılımcılara Trakya Belediyeler Birliği Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’ın selamlarını iletiyorum. Trakya Belediyeler Birliği’ni temsilen sizlerle bir arada olmanın mutluğunu yaşıyorum. Organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyor, organizasyona teşrif eden tüm protokolü ve kıymetli katılımcıları bölgemiz ve yerel yönetimlerimiz adına saygı ve dostlukla selamlıyorum. Birliğimiz tarafından yürütülen Dış ilişkiler çalışmalarımız kapsamında üye belediyelerimizden biri olan Trakya’nın incisi Şarköy Belediyemizle Çırpan Belediyesi’nin kardeş şehir olması yönündeki çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Çırpan Belediyemiz ve Şarköy Belediyemizin kardeş şehir olmasının mutluluğunu sizlerle bir kez daha paylaşırken, ekonomi forumunun Çırpan’da gerçekleşiyor olmasının bizler için ayrı bir önem taşıdığını ifade etmek istiyorum. Bu forumun, ülkeler arasında ticari ve ekonomik iş birliklerinin gelişmesi açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Yerel yönetimlerimizin de bu süreçte önemli bir rol üstleneceğini ve sürdürülebilir kalkınma anlamında kentlerimize büyük katkılar sağlayacağını temenni ediyorum.” dedi.

Kürümoğlu, Trakya Belediyeler Birliği’nin projeleri ve planlanan işbirliği çalışmalarıyla ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

Şarköy Tercih Edilen Turizm Kentleri Arasında

Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var’da yaptığı konuşmada; “Öncelikle Çırpan Belediye Başkanı Sayın Ivaylo Krocholov’a bizimle kardeş belediye olma isteğinden ötürü huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Şarköy ve Çırpan kentleri olarak turizm ve ticaret anlamında çok iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Her iki bölgemiz ve halkımıza bu birliktelik dolayısıyla iyi fırsatlar sunacağımızı umuyorum. Kış aylarında 33 bin civarı olan ilçemiz nüfusu yaz dönemlerinde turizmin de etkisiyle büyük yoğunluk yaşayarak 350 bine yükseliyor. İlçemizde turizmin yanında tarım, hayvancılık ve balıkçılık ön planda. Zeytin ve üzüm yetiştiriciliği de yoğun olarak yapılıyor. Kıyı kesimi olması sebebiyle yedi adet mavi bayrağa sahip olan ilçemiz, ülkemizde en fazla tercih edilen turizm kentleri arasında bulunuyor. Şarköy Belediyesi olarak sizlerle kardeş belediye olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bölgemize Değer Katacak

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesini temsilen programlara katılan Trakya Belediyeler Birliği Encümen Üyesi, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş yaptığı konuşmada; “Bu etkinlikte aranızda olmaktan son derece mutluyum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, programa davetleriniz için teşekkür ediyoruz. Belediyecilik anlamında kentimizde kısa sürede çok önemli mesafeler aldık. Bu ve benzeri organizasyonlar kentimizin ve bölgemizin gelişimine, kalkınmasına her anlamda önemli katkılar sunacaktır. Uluslararası Partnerlik çalışmalarımız devam ediyor. Bu bağlamda kardeş şehir uygulamalarına da çok önem veriyoruz. Düzenlemiş olduğunuz bu programın ticaret ve ekonomi anlamında bölgemize değer ve katkı sağlayacağı inancındayım. Emeği geçen katılımcılara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Tekirdağ’a Gelmişti

Bulgaristan’ın Çırpan Belediye Başkan Yardımcısı Yanko Topolov, Ağustos ayı içerisinde Trakya Belediyeler Birliği ve Ram Trakya Belediyeler Birliği koordinasyonuyla düzenlenen program dâhilinde Tekirdağ’a gelmiş, iki birliğin üyeleri Şarköy Belediyesi ile Çırpan Belediyesi arasındaki kardeş şehir ve işbirliği diyalogları kapsamında çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmuştu.