EN     TR

TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ

Deprem Bilinci Konferansı Yoğun İlgi Gördü

19/06/2023

Trakya Belediyeler Birliği tarafından depreme karşı farkındalık yaratmak, bölgenin depremselliğine bağlı olarak riskleri azaltmak ve olası şiddetli depreme hazırlıklı olmak amacıyla organize edilen program kapsamında Tekirdağ’a gelen Deprem Bilimci Jeolog Prof. Dr. Naci Görür’ün verdiği ‘Deprem Bilinci’ Konferansı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi.

TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ, DEPREM KONUSUNU GÜNDEMDE TUTMAYA DEVAM EDECEK

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Trakya Belediyeler Birliği Müdürü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Cemal Ogün Kürümoğlu, Trakya Bölgemizde yaşanabilecek deprem felaketine karşı önlemler alınması, gerekli hazırlıkların yapılması ve afet risklerinin azaltılması halkımızın can ve mal güvenliğinin korunması açısından büyük önem arz ettiğini belirterek, “En temel stratejimiz birliğimize üye belediyeler arasındaki eş güdümün sağlanması ve sahip olduğumuz kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılmasıdır. Deprem konusu ülke gündeminden düşse bile biz her zaman gündemde tutmaya ve hazırlıklı olmaya devam edeceğiz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Belediyeler Birliği iş birliğiyle düzenlenen Deprem Bilinci Konferansı, önümüzde yeni ufuklar açacaktır. “dedi.

BAŞKAN ALBAYRAK: “TEKİRDAĞ HALKININ CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAYA YÖNELİK YATIRIMLAR YAPIYORUZ”

Daha sonra kürsüye gelerek, Tekirdağ’ın deprem bölgesinde olduğu gerçeğini hiçbir zaman unutmadıklarını ve bu gerçek doğrultusunda depreme hazırlık çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz ilk daire başkanlıklarından biri Deprem Risk Yönetimi Ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı oldu. Bu önemli daire başkanlığımız bünyesinde 2014 yılından bu yana afet risklerini azaltmaya yönelik pek çok projeye imza attık. Zemin etüdünden kentsel dönüşüme, ölçüm istasyonlarından afet toplanma alanlarına, araç ve ekipman yatırımından vatandaşlara yönelik deprem eğitimine kadar çok geniş bir yelpazede çalışmalar yürütüyoruz. Afet bölgelerinde yaptığımız teknik incelemeler esnasında edindiğimiz deneyimi yetkinliğe dönüştürürken Tekirdağ halkının can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik yatırımlar yapıyoruz. Akademisyenlerimiz, meslek odalarımız ve uzmanlarımızla yaptığımız toplantı ve çalıştaylarda deprem konusunu masaya yatırdık ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bir yol haritası oluşturduk. Bilimi rehber edinerek ve teknolojinin sunduğu imkânlardan yararlanarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. En büyük dileğimiz Tekirdağ’da afetlerin yaşanmamasıdır. Ancak biz her ihtimale karşı hazırlıklı olmalıyız. Halkımızın deprem gerçeği konusunda bilinçlendirilmesine yönelik önemli çalışmalar yapan değerli öğretim üyemiz Prof. Dr. Naci Görür’e davetimizi kabul ettiği için teşekkür ediyor, konferansımızın en verimli şekilde geçmesini diliyorum. Tekirdağ her ne kadar deprem bölgesinde olsa da depremin zararlarını ilimize bir kader gibi yaşatmamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

PROF. DR. NACİ GÖRÜR: “DEPREM ÜLKEMİZ İÇİN GERÇEK BİR BEKA SORUNUDUR”

Açılış konuşmalarının ardından sunum eşliğinde Türkiye genelinde ve Tekirdağ özelinde deprem gerçeği ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, depremin ülkemiz için en önemli ve gerçek bir beka sorunu olduğunu dile getirerek, “Deprem dirençli kentler oluşturmak zorundayız. Halkımızın, ana kent bileşenlerinin depreme dirençli hale getirilmesini talep etmesi ve yetkilileri bu konuda zorlaması gerekmektedir. Olası bir Marmara depremi ülkemiz için tamir edilemez yaralar açabilir. Ekonomik bağımsızlığımızı kaybedecek duruma gelebiliriz. Depreme hazırlık sadece para ile olmaz önce gerekli anlayışa ve zihniyete sahip olunması gerekiyor. Bir sabah kalkacağız ve yine 10 binler ölecek, bunu kabullenmemeliyiz. Depreme dirençli kentler oluşturmadığımız sürece biz her depremde ağır darbeler yemeye ve ağır faturalar ödemeye devam ederiz” dedi.

Tekirdağ özelinde Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın durumu ve olası bir Marmara depreminin Tekirdağ’a etkileri konusunda da açıklamalarda bulunan Prof. Görür, Kuzey Anadolu Fayı’nın en tehlikeli fay hattı konumunda olduğunu belirterek, “Marmara Bölgesi’nde sismik bir boşluk söz konusu. Bu sismik boşluk dolmak zorunda. Dolayısıyla Marmara’da bir deprem olması kaçınılmaz. 1912 Şarköy depremi sonrasında Tekirdağ Fayı kırılmış olabilir. O bölgede yaptığımız araştırmalarda gördük ki denizin altında o bölgede taze bir kırık söz konusu. Yani 1912 depreminde Tekirdağ fayı kırılmış ve enerjisini boşaltmış olabilir. Bu Tekirdağ için iyi bir durum ama bu demek değildir ki Tekirdağ için her şey bitmiş. Diğer faylarda Tekirdağ’a çok uzak değil ve Marmara’da olacak olası bir deprem Tekirdağ’ı da etkileyecektir. Önemli olan Tekirdağ’ın depreme dirençli ve depreme hazır hale getirilmesi ve bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasıdır” diye konuştu.

Prof. Dr. Naci Görür’ün, katılımcıların sorularını cevaplandırmasının ardından konferans sona erdi.